QR


Hayatımıza bir anda giren Karekod’un bize sağladığı en temel özelliklerden biri bilgi paylaşımını hızlandırmasıdır… Bir dergi ilanında veya yolda yürürken dikkatinizi çeken bir ilan, bilgilendirme yazısı, web sitesi linki veya iletişim bilgisi (harita,telefon…) vb. bilgileri not etmek veya aklınızda tutmak yerine akıllı mobil cihazınıza yükleyeceğiniz basit bir uygulama ve kamerası sayesinde bu bilgiyi hemen kayıt altına alabilir ve dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu açıdan bakıldığında kare kod veya QR kod için dijital dünyadaki bilgi paylaşımını hızlandırmanın en etkin görsel unsurlarından biri olarak kabul edebiliriz.

 

Karekod Nedir?


Kare kod (2 boyutlu kod ya da matrix kod), klasik ve tek boyutlu barkodlardan farklı olarak her iki yönde de veri depolayabilen, bu sebeple normal barkodlara göre çok daha fazla veri saklama kapasitesine sahip yeni nesil barkodlardır.

QR Kod, DataMatrix kod ve Aztek Kod karekodların en bilinenleridir. Bunlardan QR Kod, geleneksel barkod türlerine göre birçok avantaja sahiptir:QR Kod, Japon Kanji dahil olmak üzere herhangi bir dilde çok daha fazla miktarda harf ve sayı barındırabilir
Küçük çıktı boyutu: QR Kod boyutu geleneksel barkodların 1/10’u kadar küçük olabilir.
Her yönden okunabilir: Her yönden tarama özelliği, QR Kod’un daha hızlı okunabilmesini sağlar.
QR Kod hata düzeltme özelliği: QR Kod, üzerinde %30’a kadar herhangi bir kirlenme ya da hasar olması durumunda dahi okunabilir.

 

Nasıl Kullanılır ……

 

 


1 – Mobil cihazınıza Karekod okuyucu / Karekod tarayıcı uygulamasını yükleyin. Uygulama iPhone, Android işletim sistemli cihazlar gibi çeşitli platformlar için ücretsiz olarak bulunabilir.

2 – Mobil cihazınızda Karekod okuyucu / Karekod tarayıcı uygulamasını başlatın.

3 – Mobil cihazınızın ekranında kamera görüntüsü belirecektir. Karekod fotoğrafını çekin. Karekod ekranda ortalanmış olmalıdır. iyi şekilde okunabilmesi için çekim sırasında hareketsiz kalmaya özen gösteriniz.

4 – Karekod çözüldükten sonra ilgili içeriğe (web sayfası, video, kartvizit ve benzeri) hızla ulaşacaksınız.


Bu kadar basit…

 

 Nerelerde Kullanılır & Ne Avantaj Sağlar

Nerelerde Kullanılır ?


Karekod; basılı ilanlardan, billboardlara, kartvizitlerden tabelalara kadar bir çok noktada hayatımıza girmiş durumdadır.

 

Hangi Bilgiler Aktarılabilir?


Karekod ile mobile cihazınıza bütün bir kartvizit bilginsini (ad, soyad, adres(google map), telefon numarsı), bir açıklama metnini veya kullanma talimatını, telefon numarasını veya bir web adresini yayınlayabilirsiniz.

 

Ne Avantaj Sağlar?


Burada hedeflenen asıl amaç mobile cihazlar sayesinde bilgiye daha hızlı ve pratik şekilde ulaşmaktır.

Kare kod’la verilen ilanlardan yazılım desteği ile kaç kişinin ilana tepki gösterdiğini öğrenebilirsiniz. Kare kod aracılığı ile size yönlenen kişilerin sayısını öğrenebilir, bilgi veya hizmet isteyen müşterilerinizle pratik şekilde temasa geçebilirsiniz.

Kullanılan yazılımla  doğru orantılı olarak, kişinin kare kod sayesinde ulaştığı bilgileri kayıt altına alması, saklaması, gerektiği zaman kullanması gibi bir çok pratik çözüm sağlamaktadır.

En önemli unsurlardan biriside Kare kod’un merak uyandırır  bir gizliliğinin olmasıdır. İnsanların gelişen teknolojileri kullanma merakını da göz önünde bulundurarak merak uyandıran reklam anlayışıyla size bir artı sağlayacaktır.

 

Arabic   English  German  Turkish